11 دلیل برای اینکه دیدن تلویزیون را متوقف کنید

تنها تعداد کمی افراد متوجه مشکلاتی میشوند که تلویزیون در زندگی ما ایجاد میکند، در حالی که تعداد زیادی از مردم اینگونه استدلال میکنند که مشاهده تلویزیون به میزان کم به کسی صدمه نخواهد زد موضوع مورد بحث مقدار این میزان کم است. طبق یافته های Neilson report ، مردم آمریکا به طور میانگین بیش از 34 ساعت در هفته به مشاهده تلویزیون می نشینند.

tvplantاگر این عدد برای شما شکه کننده نیست، نمیدانم چه چیز ممکن است بر روی شما تاثیر بگذارد. اگر به خود میگویید این افراد دیوانه اند و من هرگز این مقدار تلویزیون نمیبینم شما را دعوت میکنم به کمی حساب و کتاب. خیلی ساده است، کافیست سریال هایی که در این هفته مشاهده کردید و اینکه چه مقدار زمان بردند را بنویسید ( به همراه میزان زمانی که آگهی های بازرگانی گرفتند )، به علاوه فیلم ها، ویدئو های آنلاین و…

حالا حساب کنید تقریبا چه مقدار زمان را جلوی تلویزیون سپری کردید، این عدد مقدار زمانیست که شما در هر هفته به خاطر تلویزیون از دست میدهید، زمانی که میتوانستید با خانواده یا دوستان و یا برای رسیدن به آرامش به روش های مختلف بگذرانید، در ادامه دلایلی را مرور میکنیم که به ما خواهد گفت چرا باید مشاهده تلویزیون را متوقف کنیم، و این موضوع چگونه زندگی ما را بهتر خواهد کرد.

در ادامه با ما همراه باشید.


از بین بردن زمان
این موضوع کاملا مشخص است که وقتی تلویزیون میبینیم کار دیگری انجام نمیدهم، چیزی شبیه خواب بودن، با این تفاوت که عواقب دیگری را هم در پی خواهد داشت، سوال این است که آیا میخواید وقت گرانبهای بیشتری را به خواب بگذرانید؟

Wasting-Time

از دست دادن تعاملات اجتماعی
هر ساعتی که پشت تلویزیون میگذرانید زمان دیگریست که از زندگی خود استفاده نمیکنید، شما میتوانید با خانواده خود به تفریح بپردازید، به همراه دوستان وقت بگذرانید و یا کارهایی انجام دهید که از آن لذت میبرید، ارتباط یکی از نیاز های پایه ای انسان هست، ما همه به آن نیاز داریم و این نیاز هیچگاه با تلویزیون بر طرف نخواهد شد.

منفی گرایی
همه برنامه های تلویزیونی، از کمدی تا درام یا واقعیت گرایانه و یا اخبار، منفی هستند، اگر به هر برنامه تلویزیونی نگاه کنید یک فقدان پیغام مثبت در جبران این موضوع را مشاهده میکنید، در حالی که استثناهایی هم وجود دارند، پس درست و با دقت تصمیم بگیرید که وقت خود را صرف تماشای چه برنامه ای خواهید کرد.

Negative-Repetition


تلویزیون باور شما را مسموم میکند

در برنامه های کمدی ما به مردم مختلف، نژاد های متفاوت، افرادی احمق، سنگین وزن، بی دست و پا می خندیم، اخبار پر شده از موضوعاتی از درد، فاجعه، مرگ، تمام این موضوعات روی نگرش شما بر زندگی و نحوه دیدن دنیا تاثیر گذار است.

انتظارات غیر حقیقی ایجاد میکند
تلویزیون درک ما را از حقیقت تحریف میکند، برنامه ها پر شده اند از افراد زیبا و خوب که کار های فوق العاده میکنند و ماجراجویی های بزرگی دارند. از هر ستاره تلویزیون یا سینما سوال کنید به شما خواهند گفت که تصویری که شما از آنها بر روی صفحه نمایشگر ها و مجلات دیده اید کاملا ساختگی است.

احساس بی کفایتی و پوچی
زندگی هرگز شبیه برنامه های تلویزیونی نخواهد بود، و زمانی که افراد آن را با زندگی خود مقایسه کنند این مسئله میتواند تعداد زیادی از افراد را دچار سرخوردگی کند. پشت تلویزیون یک اساس است و آن این که ما به اندازه کافی، زیبا، باهوش و بامزه نیستیم، در مقایسه زندگی خود با این دنیای کمال ساختگی در تلویزیون زندگی ما میتواند کاملا احساس پوچی دهد.

برنامه ریزی ناخوداگاه و تبلیغات
تنها دلیل وجود تلویزیون فروش محصولات است، هیچ کس چون میخواهد یک اثر هنری عالی را ایجاد کند تهیه کنندگی یک برنامه تلویزیونی را به عهده نمیگیرد. هر قسمت کوچک از هر برنامه تلویزیونی طراحی شده تا شما را رو به روی تلویزیون و آماده برای خرید محصولات تلبیغ شده نگاه دارد؛ تلویزیون طراحی شده تا به شما احساس بدی بدهد تا با خرید احساس بهتری پیدا کنید، و این هدف نهایی است. شرکت ها فهمیدند که چگونه ما را به صورت داوطلبانه برای سود و منفعت خودشان آماده کنند.

تنزل کنترل و نظرم
با تشکر از تکنیک های روحی و روانی باورنکردی که تلویزیون مورد استفاده قرار میدهد دست کشیدن از آن خیلی سخت است، ما کنترل خود را از دست میدهیم و خاموش کردنش برایمان دشوار خواهد بود، همینطور که این موضوع پیش میرود کنترل خود و نظم ما دچار تنزل میشود.

اثرات نشستن بر روی سلامتی
با تعداد زیادی افراد که پشت میز ها کار میکنند اکنون ما بیشتر از هر زمان دیگر زندگی بی تحرک داریم، حال این موضوع را ترکیب کنید با زمانی که به خانه میرویم و جلوی تلویزیون مینشنیم، پژوهش ها نشان میدهد که حتی کوچکترین حرکات از راه رفتن یا حرکت دادن اندام میتواند تفاوت های بزرگی در سلامتمان ایجاد کند.

nat-f
ما به کودکانمان این عادات را آموزش میدهیم.

بچه ها در حال آموزش دیدن برای مشاهده تلویزیون و زندگی بی تحرک هستند. تعداد زیادی پژوهش وجود دارد که تاثیرات منفی رشد کودکان با توجه به عدم فعالیت و نفوذ تلویزیون نشان میدهد. بچه های شما سبک زندگیتان را تقلید میکنند، پس هر انتخابی که کنید در نسلی به دنبال شما تکرار خواهد شد.

snow-f
آیا واقعا آرام بخش است؟

استدال شخصی من برای مشاهده تلویزیون آسان بودن آن است، من همیطور زمانی که ورزش میکنم، به همراه دوستان بیرون میروم یا زمانی که کتاب میخوانم، صوت و ویدئو های نشات بخش و آموزشی میبینم به آرامش میرسم.2

ما تنها یک بار زندگی میکنیم و این به ما بستگی دارد که بهترین استفاده را از آن کنیم، هر ساعت از روز یک سرمایه گذاریست برای حال و آینده، یک سرمایه گذاری عاقلانه و در ادامه زندگی شما به صورت حقیقی پر خواهد شد از افراد خوب که کار هایی فوق العاده و شگفت انگیز میکنند و ماجراجویی هایی بزرگ.

زمان آن رسیده زندگی را جایگزین تلویزیون کنیم.

نویسنده: Craig Dewe – lifehack.org
مترجم: میلاد ا.س – tuxgeek.ir

سیاست ترجمه ما را مطالعه بفرمایید.

5 دیدگاه در “11 دلیل برای اینکه دیدن تلویزیون را متوقف کنید

 1. هوالحق؛ با سلام بر شما و تبریک اعیاد با برکت.

  ۱) موافقم چون گاهی به شکل اعتیاد در می‌آید.

  ۲) بسته به زمان و مکان دارد. پدر من ناخدای کشتی باری‌ست. زمانی که در کشور خارجی هست گاهی به یک‌ماه هم می‌رسد. آخه چقدر می‌تواند خیابان‌های گمرکات را متر کند. ملوانان اجازه ندارند بندر را ترک کنند. البته استثنی‌هایی هم وجود دارند. بعضی کشورها یک‌بازار در خود گمرک دارند برای ملوانان مثل کویت یا اجازه می‌دهند ملوانان با دادن مقداری پول به مدتی محدود در شهر تردد کنند مثل عربستان و یا در دبی و دیگر شهرهای امارات شهر از بندر دور است قیمت تاکسی خیلی بالاست و ارزش رفتن ندارد. خوب برای همچنین فردی راح حل خرید ماهواره و نصب آن‌ست تا شبکه‌های ایران را بگیرد و از رسانه فارسی استفاده کند. گاهی نبود همین رسانه کشور مجبورشان می‌کند که رادیو فردا و … گوش کنند.

  ۳) می‌توانید از شبکه‌هایی استفاده کنید که فکر می‌کنید منفی نباشد. البته هر برنامه‌ای مخاطبی را در نظر دارد و همه برنامه‌ای برای همه‌کس نیست.

  ۴) می‌توانید آن‌برنامه‌های سخیفی که گفتید را تماشا نکنید. البته باید بدانید که اصلاً رسانه برای یک‌نیاز اساسی مردم و آن هم نیاز به کسب خبر ساخته شد. اولین روزنامه‌ها، رادیوها، تلویزیون‌ها و … . همه جنبه اطلاع‌رسانی و ارتباطی داشته اند.

  ۵)این‌ذات بازیگری‌ست. باید بگویم این‌سخن شما به دلیلی‌ست که بازی‌گری را درک نکرده اید. بازیگری به زبان ساده یعنی ریا و در موجودات آفتاب‌پرست. اصلاً انسان وارسته و خودساخته نمی‌تواند بازیگر خوبی باشد.

  ۶)خود را به روان‌شناس ارجاع دهید. شما مشکل روانی دارید. تلوزیون به اندازه و با دانستن ذاتش و افراد پشت برنامه‌ها هیچ‌تأثیری بر روی فرد آگاه ندارد. چنانچه من گاهی از برنامه‌های کسانی که مخالف عقیده‌ام هستند می‌توانم بر اشاراتی برای برحق بودن خودم بیابم. زمانی‌که از رسانه مخالف نقطه قوت عقیده ات را پیدا می‌کنی شادیش با هیچ‌چیز قابل قیاس نیست.

  ۷) رسانه هزینه‌های فوق العاده بالایی دارد. هرکه این‌هزینه‌ها را تآمین کند صاحب رسانه ‌می‌شود و می‌تواند آن را کنترل کند. بیننده باید ببیند پشت هررسانه‌ای که و چه هست. اگر چیزی مجانی‌ست‌ باید ببیند چگونه هزینه‌هایش را تأمین می‌کند. هیچ‌کس مجانی هیچ‌خدمتی را ارائه نمي‌کند.

  ۸) بر می‌گردد به ضعف آدمی. ربطی به رسانه ندارد. بیننده باید عاقل باشد.

  ۹)کسی که از روز کاری سنگین به خانه آمده است می‌خواهد لحظات خوشی و شاد را با همسرش بگذراند چه می‌کند؟! سریالی کمدی می‌گیرد و با هم می‌خندد و کمی هم گپ می‌زنند. این‌چه ایرادی دارد؟! تلخی روزشان را با خنده‌ای شیرین ‌می‌کنند. این‌چه‌ربطی به سلامتی دارد؟! تازه شادی فرد را سلامت هم خواهد کرد.

  ۱۰) صریح بگویم این‌بی‌کفایتی والدین است. زمانی‌که مادر توانایی سرگرم کردن بچه را ندارد یا به بهانه کار از زیر این کار بزرگ شانه خالی می‌کند هر مضراتی قابل مشاهده است. شاید تازه این‌گوشه کوچکی باشد از فرزندی که مادری مادر کارمند را هیچ‌گاه ندیده است.

  ۱۱)آره حال خوب کن هرکس یک‌چیز است. یکی‌تلویزیون، یکی زیارت، یکی تفریح، یکی کار و یکی دیگر چیز دیگر نویسنده نباید حال خوب کن دیگران را مورد تمسخر قرار دهد.

  من اگر انگلیسی بلد بودم و منبع این‌نوشته را می‌دانستم با کمال احترام به نویسنده مطلب می‌گفتم: برای این‌که برای نفرتت فلسفه بتراشی کمی بر کارهای دیگرت هم متمرکز شو. تلوزیون مثل چای و قهوه است که به خاطر مضراتشان و اعتیادشان نمی‌توان آنها را ترک کرد. بلکه استفاه خودمان را سنجیده و مدیریت می‌کنیم.

  یاحق؛

  1. سلام و تشکر بابت وقتی گه گذاشتید، در ابتدا به خاطر تاخیر در پاسخ متاسفم و در ادامه باید خدمت شما عرض کنم که مطالب فوق نظر شخصی بنده نیست و تنها پس از مطالعه مقاله و مفید یافتن اون وظیفه دونستم که اون رو به فارسی برگردان کنم تا دوستان بیشتری بهش دسترسی داشته باشند که پیرامون این موضوع میتونید سیاست ترجمه ما را مطالعه بفرمایید.

   متاسفانه اکثر مواردی که بیان کردید بسیار خاص و سطحی هستند و گاها با پاک کردن صورت مسئله و یا تغییر اون مطالب مد نظر خودتون رو مطرح کردید که بنده رو بیشتر به مقاله فوق پایبند کرد، مقاله اکثریت افراد رو مورد هدف قرار داده و بله، هستند درصدی بسیار ناچیز از افراد که به دلیل شرایط خاصشون تفریح دیگری جز مشاهده برنامه های تلویزیونی ندارند. هدف بنده و نویسنده حداقل سوق دادن این افراد به سمت برنامه هایی مثبت و مفید هست که این موضوع کاملا در مقاله آشکار است.

   “پس درست و با دقت تصمیم بگیرید که وقت خود را صرف تماشای چه برنامه ای خواهید کرد.”

   نمیتوان اینطور قضاوت کرد که تنها با دانستن مضرات یک مواد مخدر مصرف آن بی خطر است، تصمیم گیرنده خود شما هستید، تصمیم اینکه چند ساعت پایانی روز را به جای هم صحبت بودن با خانواده، یادگیری مطالب جدید، مطالعه کتابی و ده ها کار دیگر به دیدن برنامه های تلویزیون بنشینید با شماست، تصمیم گیرنده شما هستنید که وقت خود را جلوی تلویزیون بگذرانید یا با خانواده و دوستان از آن نهایت استفاده را ببرید.

   تمامی مطالب اینقدر واضح و شفاف هستند که به توضیح بیشتر نیاز نداشته و نکات ذکر شده فوق هم تنها جهت یادآوریست، اندکی اندیشه کافیست تا به مفاهیمی پیش از آنچه گفته شد پی ببرید.

   تصمیم با شماست، امیدوارم درست تصمیم بگیرید.

 2. درود بر شما

  تلویزیون (مخصوصا تلویزیون های دولتی کشورها) واقعا زیان هاشون بریش از فایده هاشون هستش.
  از دید من برای تمام افراد مطالعه گزینه بهتریه و اگه کسی هم نمیتونه کتاب رو همه جا با خودش داشته باشه یا برای دوستانی که در سفر هستند نمیتونن کتاب های زیادی با خودشون ببرند (مانند همین نمونه ای که دوستمون محسن عنوان کردند) گزینه های زیاد دیگه ای به منظور مطالعه دیجیتالی وجود داره.
  خوندن مقاله زیر میتونه خیلی کمک کنه:

  https://mrgeo22.wordpress.com/2014/04/12/e-reading

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات (با عدد انگلیسی جواب دهید) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.