بایگانی ماهیانه: فوریه 2015

همایش نرم‌افزار آزاد و گنو/لینوکس

در سه شنبه پیش‌رو یعنی ۱۲ اسفند، با همکاری تعدادی از دوستان، قرار هست یک همایش و کارگاه پیرامون نرم‌افزار آزاد و گنو/لینوکس در دانشگاه علم و فرهنگ تهران برگزار بشه، خوشحال می‌شیم شما دوستان رو هم در همایش ملاقات کنیم و در کنار هم بتونیم مطالب جدیدی یاد بگیریم و لحظات خوبی رو سپری کنیم.

همایش نرم افزار آزاد و گنو لینوکس

زمان بندی همایش و برنامه‌ها حدودا به این صورت هست:

۱۳:۳۰ تا ۱۴:۳۰ پذیرش
۱۴:۰۰ تا ۱۵:۰۰ کارگاه اوبونتو
۱۵:۱۵ تا ۱۷:۱۵ همایش، استراحت و پذیرایی
۱۷:۱۵ تا ۱۷:۴۵ پرسش و پاسخ

شرکت در همایش برای عموم آزاد و رایگان هست.
لطفا برای حضور ثبت نام کنید.
در لینک فوق توضیحات بیشتر به همراه آدرس دقیق و نقشه محل برگزاری همایش درج شده.

خوشحال می‌شیم از دوستانی که به موضوع علاقمند هستند دعوت کنید تا در همایش شرکت کنند.

همینطور اگر علاقه‌مند هستید که در همایش ارائه داشته باشید میتونید از قسمت نظرات همین پست با ما ارتباط برقرار کنید.

نصب و استفاده از FreeGLUT در GNU/Linux

FreeGLUT یک جایگزین متن‌باز برای GLUT است که ساخت و مدیریت پنجره‌هایی شامل محتوای OpenGL را در محدوده‌ای وسیع از سیستم‌عامل‌های متفاوت امکان‌پذیر می‌سازد.

پروژه FreeGLUT در سال 1999 توسط Pawel W. Olszta ایجاد شده و  تحت مجوز X-Consortium منتشر می‌شود. این ابزار تقریبا یک جایگزین صد در صدی برای GLUT می‌باشد.

OpenGL Utility Toolkit که اختصارا GLUT‌ خوانده می‌شود، یک کتابخانه از ابزارهای مفید برای برنامه‌های OpenGL است.

نمایی از یک بازی شطرنج ساخته شده توسط FreeGLUT:

chess-freeGLUTدر این پست به نحوه نصب و استفاده از FreeGLUT (جایگزین متن باز GLUT) در توزیع Ubuntu خواهیم پرداخت، به طبع نصب در سایر توزیع‌ها به صورت مشابه امکان‌پذیر خواهد بود.

ادامه خواندن نصب و استفاده از FreeGLUT در GNU/Linux

TASM در گنو/لینوکس (Turbo Assembler)

TASM یا Turbo Assembler یک بسته اسمبلر است که توسط Borland توسعه داده شده، این اسمبلر برای سیستم‌عامل های داس و ویندوز عرضه شده و امکان تولید کد‌های ۱۶ و ۳۲ بیتی را فراهم می سازد.

در توزیع های گنو/لینوکس گزینه‌های بسیار مناسبی همچون NASM برای انتخاب در دسترس می‌باشند، با این‌حال ممکن است به دلایلی مجبور به استفاده از TASM باشید، در این پست به نحوه اجرای TASM‌ در توزیع‌های گنو/لینوکس همچون Ubuntu، ArchLinux، Fedora و… می‌پردازیم.

ادامه خواندن TASM در گنو/لینوکس (Turbo Assembler)

نحوه تعمیر grub

شاید تاکنون با مواردی همچون عدم نمایش grub یا تخریب شدن آن مواجه شده باشید، این مشکل ممکن است بنا به دلایل مختلفی همچون نصب سایر سیستم‌عامل‌ها پس از گنو/لینوکس رخ داده باشد.

برای رفع مشکل راه حل‌های متفاوتی وجود دارد، در این پست با استفاده از یک دیسک زنده گنو/لنوکس در Terminal با تغییر root یا به عبارتی chroot، بدون نیاز به بسته خاصی به برسی نحوه تعمیر و رفع مشکل grub خواهیم پرداخت.

ادامه خواندن نحوه تعمیر grub